כללים להורות יעילה בגיל ההתבגרות

גיל ההתבגרות הוא גיל של סערות רגשיות והרבה שינויים פנימיים וחיצוניים.
הילד מגיע לגיל ללא הכנה וגם אנחנו ההורים מגיעים ללא הכנה…
אם לא למדנו הורות איך נדע להתמודד עם סיטואציות לא פשוטות עם המתבגר שלנו? 
כמה כללים להורות יעילה בגיל ההתבגרות….

 

1. דוגמה אישית! שימו לב להתנהגות שלכם, איך אתם מגיבים, מדברים, נוהגים. אם אתם רוצים ילדים מנומסים, שמכבדים אתכם, משוחחים באופן הולם וללא הרמת קול, שימו לב איך אתם מתנהגים. אם אתם צועקים תלמדו אותם לצעוק. הטפות מוסר, נאומים ואיומים לא גורמים לילדים להתנהג כפי שאנו רוצים שיתנהגו. הדרך שבה ילדים לומדים באופן המשמעותי ביותר היא דרך החיקוי של ההורים. אז בדקו את עצמכם ושפרו התנהגות. זכרו שאתם משמשים דוגמה לילדים. 

2. זכרו שאתם ההורים ולא הילדים. אתם הבוגרים בקשר ולכן אין פה מקום להיעלבויות וברוגזים ילדותיים. אל תעלבו מהם ואל תיקחו את הדברים באופן אישי מדי. זכרו שאם הם מרגישים נוח למרוד בכם כנראה שעשיתם משהו טוב ונתתם להם בטחון באהבה שלכם אליהם כך שהם יודעים שאיתכם הם יכולים לנסות למרוד ולשבור קצת את הכללים כחלק מההתנסויות שלהם בגיל ההתבגרות. זה חשוב עבורם אז קחו בפרופורציה הנכונה. 

3. היו כמו סלע איתן מול ההתפרצויות זעם של הילד. ילד זקוק לדעת שיש לו הורים שניתן לסמוך עליהם ושהם לא מתפרקים מהסצנות שלו. זה מאד מפחיד אם ההורים שלי לא מסוגלים להכיל את התוקפנות המתפרצת שלי ונבהלים ממנה. זה מעורר המון חרדות. אז זכרו לנשום עמוק ולשדר חוזק וחוסן הורי. 

4. אל תנסו להיות החברים של הילד! אתם ההורים שלו והוא זקוק לכם בתפקיד ההורי. התפקיד משלב אהבה וגבולות. כלומר את ההורים מנהיגים את המשפחה ובעלי הסמכות. סמכות באה מהמילה לסמוך והמתבגר זקוק למבוגר אחראי בבית שניתן לסמוך עליו. אתם יכולים לשתף את הילד, לשמוע את דעתו ולהקשיב לו אך מי שמקבל את ההחלטות בבית הוא ההורה ולא הילד. אין צורך להיות נוקשים ואני לא מדברת על סמכות פיקודית כמו בצבא. אני מדברת על הורים שבטוחים בדרך שלהם ויש להם קו חינוכי ברור כך שהילד יכול לסמוך עליהם ולחוש בטחון. 

5. התנהגות הורית עקבית ונחושה. אם אתם משנים את דעתכם כל רגע ונותנים תשובות סותרות ומסרים מבלבלים לילד אל תתפלאו שהמתבגר במצוקה או שאינו מקשיב לכם. הקדישו מחשבה וקבלו החלטות בנוגע לחינוך הילדים כך שכאשר יקרו דברים תדעו איך לנהוג ומה לעשות ולא  תשדרו בלבול וחוסר בטחון הורי. ככל שתבואו לקשר עם המתבגר מגובשים ובטוחים כך יעבור עליו ועליכם גיל ההתבגרות בקלות רבה יותר. 

מרגישים שאתם זקוקים לכלים? שאין לכם מספיק ידע? שקצת איבדתם את הביטחון? מזמינה אתכם להצטרף אלי  לההרצאות או הסדנאות שאני מעבירה. אפשר להגיע מוכנים לשלב הזה ולצלוח אותו בשלום בלי להרוס יחסים! זה הכול ענין של למידה ותרגול! אני כאן בשבילכם ליעוץ ותמיכה! 


התקשרו אלי עוד היום לטלפון: 054-6537090 נגה

תוכלו לפגוש אותי בהרצאות שאני מקיימת, בקורסים וסדנאות להורים שאני מעבירה או בתהליך אישי – 

הדרכה הורית מותאמת לצרכים שלכם ומאד ממוקדת שמתקיימת בקליניקה שלי בחולון.  

 

תתקשרו אלי אני כאן עבורכם,
נגה